úterý 31. prosince 2024

Návrat ke sportovní udržitelnosti

Na jaře to budou už dva roky, co jsem naposledy běžel závod. Trochu mi to chybí, ale koleno mě vždy z nápadů na cílený běžecký trénink vyléčí. Chtěl bych zde sdělit své pocity z této situace, ale těžko se mi skládají myšlenky.

Co se stalo? Na jaře roku 2023 mě cca měsíc po osobáku na půlmaratonu začalo hodně bolet koleno.  Nejsem úplně blázen, tak jsem dal pauzu, a pak to postupně zkusil zatěžovat a rozbíhat. Po cca měsíci jsem v tréninku přidal a bolest se vrátila v takové intenzitě, že jsem nemohl ani chodit do schodů. Zašel jsem si k ortopedovi a ten mi diagnostikoval skokanské koleno. Dostal jsem poukaz na magnety a cvičení, a bylo to z jeho strany vyřešené. Co jsem si zpětně dohledal informace, tak skokanské koleno má 4 fáze, přičemž ve čtvrté by došlo k přetržení patelární šlachy. Podle příznaků a potíží jsem se dostal do třetí fáze.

Následoval cca měsíc a půl úplného volna jen s protahováním. Poté jsem začal s cvičením a magnety. Smutné na tom bylo, že nevěděli, co se mnou dělat. Na klasické rehabilitaci jsem byl jako sportovec kuriozita a vymykal jsem standardnímu typu pacienta. Dvě věci se na rehabilitaci ale povedli. Nejdřív když mě sestra postavila před zrcadlo a ukázala mi, že moje zborcený klenby vlastně nejsou úplně chybou samotných kleneb, ale problém se schovává jinde. Druhá věc byl mladý praktikant, který sice nevěděl co a jak, ale na každé sezení se snažil dovzdělat a připravit nové cviky, které pomohli a později jsem je i nalezl v dalších cvičeních na internetu. V tuto dobu jsem se zároveň dostal k informacím o pohybových problémech malých dětí a světe div se, nejspíš jsme našli prapůvod mých potíží. Slabý střed těla (břicho, boky, záda, hýždě, stehna) = kolena do X = zborcené klenby = problémy s okosticemi z přetěžování od propadlých kleneb = všechny neduhy se potkaly v koleni v patelární šlaše.

Po ukončení rehabilitací jsem do tréninku pomalu zařadil plavání, cvičení a velmi lehce běhání. Udržoval jsem 2 cvičení týdně, 1 až 2x plavání a k tomu jsem zlehka přidával běhání. Tato fáze trvala až do jara 2024, kdy jsem se dostal do fáze, že jsem bez bolesti uběhl až 20 km v pomalém tempu. Od jara jsem k tréninku přidal i kolo a poté celé léto běh hodně doplňoval kolem dle časových možností. Takto trvalo rok, než jsem se dostal zpět na úroveň se kterou jsem byl spokojen a kdy mě koleno nebolelo. To sebou samozřejmě přineslo myšlenky na návrat k výkonnostnímu běžeckému tréninku. Těchto pokusů dodnes proběhlo několik, ale všechny skončili cca po dvou týdnech, kdy mě vždy začalo opět bolet koleno. 




Jak postupovat dál? Hledat dalšího ortopeda/fyzio? Dá se zjistit rozsah poškození pately a nějak lépe s tím trénovat bez dlouhodobých následků?

Na rekapitulaci tréninků od roku 2013 je vidět příčina kolapsu kolena. Od roku 2019 z tréninku úplně zmizelo plavání a veškeré cvičení, což v kombinaci s nárůstem rodinných povinností a dost intenzivním tréninkem na půlmaraton v dubnu 2023 vedlo k tom, co jsem popsal výše. Takže výsledek je jasný. Lidé sportujte udržitelně, tedy tak, aby Váš sportovní život neskončil po pár letech. Lidí, kteří se koncentrovali na jeden sport a pocit své vysoké výkonnosti, a přežili to bez zdravotní újmy, moc není. 


Co bude dál? Výkonnostnímu běhání asi odzvolnilo, ale co taková cyklistika?

Zdroje námětů pro cvičení:

Sinus tarsi syndrom - Léčba, výcvik, rady a operace.

Vzdělávací platforma Makej vole! Trénink - Atraining - běžecké tréninkové programy Podcast Makej Vole Trénink

(117) Treningsprogrammer - YouTube

Prehab and injury prevention app for runners | Recover Athletics

Žádné komentáře:

Okomentovat