neděle 12. ledna 2014

Po hranicích okolo Nových Hradů

Konečně se mi podařilo překecat bráchu, aby se mnou vyrazil na výlet. Za cíl jsme nakonec vybrali cestu po hranici v okolí Nových Hradů. Před devátou ráno, jsme vypadli z vlaku na zastávce Vyšné do mrazivého ale jasného rána a vyrazili jsme k červené turistické značce, která vede po tzv. signálce. Po červené jsme urazili prvních pár kilometrů k hraničnímu přechodu Nové Hrady/Pyhrabruck, od kterého už jsme pokračovali po červenobílých patnících. Cesta nejdříve klesla k Novohradskému potoku a Kamennému rybníku, u kterého se vedle hráze nachází ohromný Hraniční kámen (je to takový valoun asi 8 metrů vysoký).
Ranní slunce na úpatí Holé hory

Kamenný rybník

Po hranici vedla krásná vyšlapaná cesta až na horu Mandlstein (874 m.n.m.), která postupně stoupala a klesala až pod zmiňovaný vrchol, kde následoval až závěrečný trhák k vrcholové vyhlídce z mohutného skalního bloku.
Venda cestou k Mandlsteinu
Jediní koho jsme cestou potkali byli tihle motorkáři
Skály na vrcholku Mandlsteinu
Vrcholová vyhlídka na Mandlsteinu
Vrchol dobit
Na vrcholu 
Výhled na Vysokou a Kraví horu
Vrchol a vůbec celý Mandlstein nás oba hodně překvapil. Takový skalní komplex a vyhlídkové molo s volně přístupným dalekohledem na vrcholu jsme nečekali. Po kochačce jsme dali očekávaný oběd a vrátili se kousek po výstupové trase k místu, kde hranice odbočila a pokračovali jsme směrem k pralesu Hojná Voda.
Mandlsteintor těsně pod vrcholem
Cestou se otevírali výhledy do údolí říčky Stropnice
Mini kamenné moře
Hraniční přechod Horní Stropnice - Šejby/Harbach
Kamenné moře ve stoupání na Fischerstein (Rybárky) - 824 m.n.m.
Skály na vrcholu Fischersteinu
Říčka Stropnice kousek od pramene
Po pár kilometrech, kdy už to vypadalo, že Vendovi upadnou nohy, jsme se dostali do podmáčeného území okolo prameniště říčky Stropnice. Stropnice pramení pod jihovýchodními svahy Vysoké a odvádí vodu z Hojnovodského pralesa, který je charakteristický stálou hladinou podzemní vody, vystupující nad úroveň terénu. Prales nemá nijak divoký charakter, ale rostou v něm staré mohutné smrky a buky a po zemi se válejí obrovská torza padlých stromů obrostlých choroši. Právě díky vysokému podmáčení se zde uchytí jen velmi odolné rostliny a jejich následný vývoj není vůbec lehký, proto les působí uklizeným dojmem.
Říčka Stropnice
Hranice procházela korytem Stropnice
Padlé stromy v Pralese Hojná Voda
Historický hraniční kámen z roku 1754
Odkazy:

2 komentáře:

  1. Ahoj, to co vy jsme podnikli s kamarádem loni. V létě Dobrá Voda - Kraví a Kuní hora - Vysoká - Šejby - Dobrá Voda a na podzim Nové Hrady hr. přechod - Veveří - Vyhlídky - Skalka - Mandelstein. Moc krásná krajina. Zajímavé je, že jsme motorkáře potkali taky a hranici.

    OdpovědětVymazat
  2. Ahoj, no asi to tam má mládež z Pyhrabrucku blízko a nikdo to tam nekontroluje. Celý Novohradský hory jsou moc krásný, hlavně jih okolo Pohoří na Šumavě, viz. jeden ze starších článků Novohradské toulání.

    OdpovědětVymazat