sobota 5. října 2013

Novohradské toulání

Tak sem si naplánoval výlet s foťákem. Budík natažený na 4:30, věci připravený a mohl jsem si užít těch pár hodin spánku.
Ráno vstanu klasicky mrtvý, skoro poslepu jsem se doplazil na nádraží, kde už čekal vymrzlý autobus a pak v Kaplici přestup do další pojízdný lednice.
V Dolním Dvořišti vystupuji v 6:46 ještě za tmy, zabalený jak eskymák (i rukavice sem nandal). První fotky dělám hned za Dvořištěm a pokračuji proti slunci, které se snaží vykouknout nad kopce.
Louky mezi Dolním Dvořištěm a Tichou


Louky mezi Dolním Dvořištěm a Tichou
Louky mezi Dolním Dvořištěm a Tichou
Louky mezi Dolním Dvořištěm a Tichou
Rybník u Svatého Kamene na říčce Tichá
Kostel Panny Marie Sněžné ve Svatém Kameni
Věž ze zbořené tvrze v Tiché
 Za Tichou začíná slunce nabírat na síle konečně mizí jinovatka. V Cetvinách už začínám uvažovat, že sundám rukavice a čepici. Skrz Cetviny pokračuji k opravenému hraničnímu přechodu přes Malši.
Kostel v Cetvinách
Malše 
Jez na Malši u hraničního přechodu Cetviny
Na mostě přes Malši dávám svačinu a chci vyměnit film ve foťáku, jenže tomu se nechce. Takže film na kterém byly ještě fotky z Rakouska a z rána, kvůli kterému jsem vstával tak brzo, jsou v trapu. Jsem vzteky bez sebe, ale nic s tím nenadělám, natáhnu nový film a vyrazím po Rakouském břehu Malše proti proudu.
Malše
Malše
Postupně se dostávám zpátky na český břeh, protože rakouský je neprůchodný. Malše má dost velký spád. Okolí Malše je obklopeno menšími skalkami a je velmi pěkné, i když rychlost prostupu není zrovna vysoká. Cestou se napojuji na zelenou značku z Cetvin do Dolního Přibrání (zde byl rozdíl oproti mapě, nejde jí navolit přes Rakousko, ale rozdíl ve vzdálenosti minimální, okolo řeky se hodně kličkuje). Louky okolo Dolního Přibrání jsou krásné a pro časovou tíseň měním směr trasy a pokračuji přes Horní Přibrání, Leopoldov do Pohoří na Šumavě.
Dolní Přibrání 
Louky z Jiřického (Pohořského) rybníka
Louky z Jiřického (Pohořského) rybníka
Jiřický (Pohořský) rybník

Pohoří na Šumavě
Opravené ruiny kostela v Pohoří na Šumavě
A takhle Pohoří bude jednou vypadat
Kostel v Pohoří na Šumavě
Pohled na Pohoří na Šumavě
 Na cestě do Pohoří potkávám první turisty a jsem rád, že už nejsem úplně sám. Z Pohoří pokračuji po cyklostezce do údolí Lužnice, okolo které klesám až k místu, kde se vrací zpět do Rakouska v místě zaniklých Stříbrných Hutí. V okolí zaniklých hutí jsou krásné bukové aleje. Bohužel se zatahuje a ochlazuje. K Huťskému rybníku už nasazuj strojové tempo, protože v pohorkách už mam z asfaltu úplně vyklepaná chodidla.

Stříbrné Hutě
A:.j v zaniklé Stříbrné Huti
Ne úplně ideální přepad z Huťského rybníka
 U Huťského rybníka dělám poslední fotky dojídám svačinu a razím směrem na Pohorskou Ves, odkud stopem dojíždím do Českých Budějovic v 19:00. Byl to krásný den v přírodě, jen škoda toho přetrženého filmu.
Huťský rybník
Louky u Terčího Dvora a pohled na okolní kopce
Louky u Terčího Dvora
Zajímavé odkazy o oblasti:

Mapa:


Žádné komentáře:

Okomentovat